Doradcy kredytowi

Co to jest RRSO?

| 6 marca 2013

RRSO to skrót oznaczający Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, teoretycznie ma nam to ułatwić wybór kredytu. Jednak większość z nas nie wie co to w ogóle oznacza, a w związku z tym boi się z tego korzystać. Niewiele osób starających się o kredyt pyta o ten wskaźnik, większość interesuje się głównie wielkością raty. A szkoda. Okazuje się bowiem, że jest to bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu mamy możliwość porównać wiele ofert kredytowych i na tej podstawie wybrać najkorzystniejszą. Wynika to z tego, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania obejmuje, poza oprocentowaniem kredytu, ale też i jego koszty oraz wartość jaką osiągnie pieniądz w określonym czasie.

Wiele banków stara się obniżyć ten wskaźnik poprzez wprowadzanie do swojej oferty kredytów bez wliczania w nie prowizji. Dzięki temu RRSO plasuje się na niższym poziomie. Tylko, że nie oznacza to wcale, że rata naszego kredytu będzie niższa. Wręcz przeciwnie. Często się zdarza, że rata takiego kredytu z niższym oprocentowaniem jest wyższa aniżeli ta, przy której wskaźnik RRSO jest większy. Dlatego też warto jest ostatecznie porównać wysokości rat.

Gdy chcemy zaciągnąć kredyt powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji na jego temat. Zarówno RRSO, jak i ostateczny poziom rat pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru. Dobrze jest zatem udać się do kilku placówek, aby zasięgnąć informacji o ofercie. Można wtedy też poprosić o przedstawienie na jakim poziomie będą się kształtowały raty długu. Każdy bank ma również obowiązek udzielić informacji na temat Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Co to jest RRSO?, 7.0 out of 10 based on 1 rating

Kategoria: BANKI

Możliwość komentowania została wyłączona